АМБИЈЕНТАЛНА НАСТАВА У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ „ Степа Степановић“
У Горњој Горевници
Наша школа са поносом и достојанствено чува име славног војводе Степе Степановића преко 105 година. Приближава се Степин рођендан. Дана 11. марта 1856. године родио се један од највећих и најскромнијих српских глава. Исте године су рођени Никола Тесла и Стеван Мокрањац. Наши ђаци увек наглашавају поменуту чињеницу.
Ученици наше школе су се у овој турбулентно – емотивно – стресној
недељи присетили значаја многих српских великана. Пре свега Светог Саве. Читајући народну и ауторску књижевност о првом српском просветитељу, издвојили су мудре Савине речи. Кредама у боји забележили их у дворишту своје вољене школе:
„ Нека одступи од вас свака свађа, завист, свака сујетна љубав
И неразуман дар,
А нека се скупе:
Праведан суд, тачна пажња
И мерило правде
И тачност истине.“
Свети Сава ( 1175 – 1236 )
Ученици су се подсетили значаја рада Вука Караџића. Посебно им је било занимљиво да истраже Вуков однос са српским владаром 19. века Милошем Обреновићем. За домаћи задатак требало је да пронађу епизоду у којој Александар Берчек у маестралној глуми српског књаза чита Вуково писмо:
„Опет на кратко да кажем: с владањем ваше светлости тамо нико није задовољан, ама баш нико, осим ваша два сина, а и они да су мало старији, може бити да би били незадовољни…1. Ваљало би народу дати правицу, или, као што се у Европи говори, конштитуцију… да се одреди начин правитељства и правитељство да се постави… да се сваком човеку осигура живот, имање и чест, да свак свој посао који никог није на штету, може радити по својој вољи и по својој вољи живети; да сваки човек зна, шта му је чинити, да се не боји нити вас, нити иког другог, да нико никога не може на силу натерати да га служи… Данас у Србији правитељства, у правоме смислу ове речи, нема никаквог, него сте правитељство ви сами; када сте ви у Крагујевцу, и правитељство је у Крагујевцу; када сте ви у Пожаревцу, и оно је у Пожаревцу; када сте ви у Топчидеру, и оно је у Топчидеру, када сте ви на путу, и оно је на путу…“
И поред неслагања Милоша са Вуком, књаз никада није одустао да подржава Вука у настојањима да Србију уздигне на виши културни ниво. Пратио је Вуков рад у Бечу, омогућио му егзистенцију и одлазак на веома важан Конгрес свих Словена. Слога Словена била је неопходна због назируће опасности велике Немачке.
Вук Караџић ( 1787 – 1864 )
Обележили смо Дан државности подсећајући се занимљиве истине о Милетиној буни, познатој по ниједном испаљеном метку, а која је ограничила власт владара Уставом и укинула кулук народу.
„Ако оћеш, оћеш, ако нећеш, опет оћеш“
Милош Обреновић ( 1783 – 1860 )
Обнављали смо градиво првог полугодишта, исписали смо кључним појмовима школска игралишта, певали химну Светом Сави на летњој учионици…Наши храбри ђаци Степановићи нису су уплашили хладноће, напротив активно су одабрали да учествују у свим наставним захтевима у различитим амбијентима.
Разговарали смо о историјским миграцијама које су донеле разнолику слику становништва Србије. Различити народи по пореклу, религији, обичајима обједињено живе под заједничким кровом наше земље уживајући припадајућа иста права. Са друге стране, ученици су уочили да становници јужне територије наше земље трпе тешке последице услед неостваривања истих тих права. Сем историјских , анализирали смо и савремене миграције, популарно назване „Одлив мозгова“ . Сагледали смо најлошије стране поменуте друштвене појаве, која нам доноси одсуство стручне младе радне снаге неопходне за развој и напредовање. У таквој миграцији, остајемо без потомака младих породица, што утиче на наше демографско старење. У прилог томе говори и податак да просечно стар становник Србије има близу 44 године. Анализирајући податке, закључили смо да се незаустављиво смањује број становника наше земље, услед пада наталитета.
Учећи о државама Југозападне Азије осврнули смо се на немире и сукобе у блиским регионима. Показали смо одакле потичу светске религије. Ученици су теоретска знања повезали са актуелним догађањима. Схватили су да ако нема мира у неком делу света, сви заједно проживљавамо патњу и разарање, јер нас погађа туђе страдање и неправда. Схватили смо да многе државе ратују због ресурса, интереса, богатства.
Гледали смо филм о толеранцији “Не газите туђе снове“. Филм нам је приказао уобичајене школске ситуације у којима се налазе ученици који су вредни и поштени наспрам оних који су лоши другари. Филм говори о покушају да се сузбију праве вредности: марљивост, толерантност, солидарност, част и доброта у друштву и наметну погрешне вредности попут: преваре, лажи, одсуства емпатије. Ученици који подлежу манипулативним поступцима, не разликују истину од лажи, након штете коју су нанели својим другарима, схватају бесмисао својих поступака прибегавајући извињењу, помирењу и доносећи позитивну промену читавом одељењу.
Критичко мишљење показали су наши ђаци на свим часовима које даље примењују у животу. Један од главних циљева наставе је остварен у потпуности!
Браво, Степановићи!
Наша школа са два издвојена одељења броји 139 ученика. Четири села – школа цела: Горња Горевница, Вранићи, Милићевци и Миоковци.
У ИО Милићевци радни век су провели учитељи Будимир и Драга Пауновић. Баш данас је отпутовала учитељица Драга, надалеко позната по посвећеном раду, реду, дисциплини и строгоћи. У аманет су нам оставили да се увек креће од свог дворишта, а школско двориште брачног пара било је и остало беспрекорно! Хвала вам на животним лекцијама, нека вас анђели чувају.
Први српски попечитељ просвете Доситеј Обрадовић написао је за нашу децу ванвременска и поучна дела. Рускословенски је тежак за разумевање ђацима, али су наше вреднице пронашле пишчеву дивну мисао на народном српском језику:
„ Живот нећеш провести на циљу, него на путу до циља.
Зато је битније какав пут имаш,
Него какав си пут одабрао.“
Доситеј Обрадовић ( 1739 – 1811 )
Хвала колегама који несебично своје знање деле, чувајући углед школе као озбиљне државне институције знања, образовања и доброг васпитања, али и као своје породичне куће; хвала свим ученицима који ходају осветљеним стазама својих предака.
Тим за маркетинг Основне школе „ Степа Степановић“
са представницима Ђачког парламента








